G İşareti

G İşareti

g-belgesi-mevzuati

 

Ülkemizde bulunan Hazır Beton tesisleri 01 Temmuz 2010 tarihinden itibaren ürettikleri hazır beton için G işareti almak zorundadır.

Hazır Beton Tesislerinin alacağı belgeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türk Akreditasyon Kurumundan onaylı Belgelendirme Kuruluşlarından alınması gerekmektedir.

Hazır beton Tesislerinde Laboratuvar kurulmuş, İstenen cihazlara onaylı kuruluş tarafından Kalibrasyon Yapılmış olması gerekmektedir.

Hazır Beton tesisinin kullanmış olduğu Suyun TS en 1008 Standardına Uygun olarak Beton karma Suyu Analizi Yapılması gerekmektedir.

Firma Laboratuvarında başlangıç tip deneyleri, ürün Reçeteleri, Ts en 206-1 Kapsamında yapılması gereken Deneylerin yapılması, FÜK (Fabrika Üretim Kontrol Sistemi) Kurulması Gerekmektedir.

Hazır Beton da kullanılacak olan bileşen malzemelerden çimento ve kullanılıyor ise katkını analiz sertifikaları beyan edilmelidir.

Hazır Betonda kullanılan Agregaların TS 706 en 12620 Standardına uygun analiz sonuçlarının olması gerekmektedir.

Tüm bu yapılması zorunlu olan şartlar yerine getirildikten sonra firmaya denetim yapılarak belgelendirme çalışmalarına başlanabilir.

Paylaş

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir